Minister Mönkäre: Kostnaderna för föräldraskapet borde fördelas solidariskt
Trots flera lyckade åtgärder för att förena arbete och familjeansvar har vi ännu inte nått jämställdhet mellan kvinnor och män. De kostnader som förorsakas av föräldraskap belastar fortfarande moderns arbetsgivare mera än faderns, inte heller jämställdhet i fråga om löner har nåtts. Arbetsmarknadsorganisationerna och regeringen bör nu visa en gemensam vilja. Även inom familjerna behövs det mera jämställdhetstänkande. Det är fortfarande kvinnorna som i huvudsak ansvarar för hushållssysslorna, konstaterade social- och hälsovårdsminister Sinikka Mönkäre då hon talade vid den riksomfattande morsdagsfesten den 8 maj i Helsingfors.
Att förena arbete och familjeansvar är en stor utmaning. Likalönsprincipen främjas av en arbetsgrupp på trepartsbasis. Samma parter måste även fundera på huruvida tiden är mogen för en bättre utjämning av kostnaderna för föräldraskapet. Det här är en viktig fråga då det gäller att förbättra kvinnornas ställning på arbetsmarknaden.
Mammorna använder sin rätt till familjeledighet i högre grad än papporna. Moderskapledigheten är endast avsedd för modern, men papporna kunde ta ut familjeledighet i mycket högre grad än vad de gör idag. Arbetsgivarna ersätts endast för en del av kostnaderna för föräldraskapet. Ersättningarna höjdes dock i början av året.
Situationen blir jämlik först då samtliga kostnader av lönerna för moderskapsledighet, semesterlönerna för föräldraledighet och utgifterna för vård av sjuka barn solidariskt fördelas mellan alla arbetsgivare. Det här skulle i någon mån höja arbetsgivarnas sjukförsäkringsavgift, men alla arbetsgivare som har kostnader för föräldraskap skulle vinna på detta. Det här gäller även industrin och den offentliga sektorn, som i början av moderskapsledigheten för några månader betalar modern full lön, i motsats till flera kvinnodominerade branscher. Det är hög tid att få till stånd beslut om en bättre fördelning av kostnaderna för föräldraskapet mellan arbetsgivarna, konstaterade minister Mönkäre och påminde samtidigt om att man i den finländska välfärdsmodellen velat ge kvinnor och män samma möjlighet att välja både familj och arbete.