Ministeri Risikko välitti terveyskomissaarille kirjeen tupakkatuotteiden yleispakkauksista
Peruspalveluministeri Paula Risikko luovutti maanantaina ylimääräisen TSTK-neuvoston yhteydessä terveyskomissaari Androulla Vassilioulle kirjeen tupakkatuotteiden yleispakkauksista.
Maailman terveysjärjestön WHO:n tupakoinnin torjuntaa koskevassa puitesopimuksessa on suositeltu sellaisten yleispakkausten käyttöönottoa, joissa ei ole mitään mainonnallisia elementtejä. Puitesopimus hyväksyttiin WHO:n yleiskokouksessa vuonna 2003. Suomi allekirjoitti sopimuksen vuonna 2003 ja ratifioi vuonna 2004. Myös Euroopan Yhteisö on sopimuksen osapuoli.
Tekemällä pakkauksista yleispakkauksia, joissa on vain tuotteen tunnistamisessa tarpeellinen tupakkatuotteen tavaramerkki ja tarpeelliset varoitusmerkinnät, tupakkatuotteiden tuotemainonta estyy. Ministeri Risikko ehdottaa kirjeessään, että Euroopan komissio ryhtyisi tutkimaan mahdollisuuksia ottaa nämä suositukset käyttöön EU-tasolla.
Ministeri Risikon kirje perustuu valtiosihteeri Ilkka Oksalan vetämän tupakkatyöryhmän mietintöön sisältyneeseen esitykseen. Tupakkapoliittisia lakimuutoksia ja toimia valmisteleva työryhmä luovutti loppuraporttinsa joulukuussa 2008.
Johtaja Kari Paaso, puh. 09 160 74018, 050 4487398