Ministeri Risikko: Neuvolat ovat tärkeitä ehkäisevässä työssä
”Neuvoloilla on tärkeä rooli perheiden ongelmien varhaisena havaitsijana, tuen antajana ja lisätuen organisoijana. Sosiaali- ja terveysministeriössä valmistellaan asetusta neuvolatoiminnasta, kouluterveydenhuollosta ja opiskeluterveydenhuollosta. Taustalla on huoli siitä, että lapsiperheet eivät tällä hetkellä saa yhdenvertaisia palveluja. Asetuksen avulla parannamme lasten ja perheiden ehkäisevien palvelujen yhdenmukaista ja tasavertaista toteuttamista maan eri osissa ja vähennämme alueellista eriarvoisuutta”, sanoi peruspalveluministeri Paula Risikko puhuessaan tiistaina 30. lokakuuta Valtakunnallisilla neuvolapäivillä Helsingissä.
Ministeri Risikko oli huolissaan siitä, että selvitysten mukaan päätöksenteko lasten terveydestä ja ehkäisevistä palveluista jää kunnissa terveydenhoitajien ja lääkärien hoidettavaksi. Ehkäisevään toimintaan pitää saada mukaan vähintään terveyskeskuksen johto ja asiasta vastaava lautakunta. On tärkeä muistaa, että kuntalaisten terveyden edistäminen ei ole vain terveyssektorin asia. Jokaisessa hallintokunnassa pitää päätöksiä tehtäessä ottaa huomioon kuntalaisten terveys ja siihen vaikuttavat tekijät.
”Tavoitteenamme on myös tehostaa terveyttä edistävää ja ehkäisevää työtä kunnissa sekä kaventaa väestöryhmien välisiä sosioekonomisia terveyseroja. Tämän vuoksi neuvolatyössä on lisättävä ongelmien varhaista tunnistamista ja palvelujen kohdentamista niitä eniten tarvitseville. Lisäksi on yhtenäistettävä toimintakäytäntöjä”, ministeri Risikko sanoi.
”Uudistettu lastensuojelulaki ohjaa myös äitiys- ja lastenneuvolatoimintaa. Lain mukaan vanhemmilla on ensisijainen vastuu lapsen hyvinvoinnista ja viranomaisilla puolestaan lapsen vanhempien tukemisesta. Uuteen lakiin on otettu uusi käsite: ehkäisevä lastensuojelu. Äitiys- ja lastenneuvolatoiminta on keskeinen osa ehkäisevää lastensuojelua. Laki velvoittaa lapsiperheiden ehkäisevien palvelujen suunnitelmalliseen ja moniammatilliseen toteuttamiseen”, totesi ministeri Risikko.
Ministeri Risikko kehotti myös kokoamaan lapsiperheiden palveluita perhepalveluverkostoiksi tai perhekeskuksiksi.
”Terveydenhoitajan ja perhetyöntekijän yhteistyön avulla pystytään vähentämään avohuollon tukitoimien tarvetta. Neuvolat eivät voi eikä niiden tarvitse tukea perheitä yksin. Perhekeskustoiminnalle on luotava pysyvät rakenteet ja sitä on johdettava taiten, jotta moniammatillisesta yhteistyöstä saadaan suunnitelmallista, sujuvaa ja tarpeenmukaista. Nopea konsultointi ja tukitoimien järjestäminen perheille samoin kuin vanhempainryhmien sekä isien tukeminen mahdollistuvat nykyistä paremmin. Viimeisen selvityksen mukaan tällainen kehitystyö on meneillä lähes puolessa terveyskeskuksista”, kertoi ministeri Risikko.