Työpankit vauhdittamaan nuorten oppisopimuskoulutusta
Sosiaali- ja terveysministeriön nimeämät työpankit työllistävät myös nuorisotakuun piirissä olevia nuoria. Uutena palveluna työpankit tarjoavat nuorille oppisopimuskoulutusta ja etsivät sopivia oppisopimustyöpaikkoja yrityksistä. Työpankeilla on tarjolla neljä palveluvaihtoehtoa, joissa oppisopimus voidaan tehdä joko työpankin tai asiakasyrityksen kanssa. Työpankit myös auttavat yrityksiä hoitamaan kaiken oppisopimuksiin liittyvän hallinnollisen työn kuten hakemisen, sopimusten teon ja oppilaan ohjauksen.
Viisi työpankkiyritystä alkoi kehittää ja tuotteistaa oppisopimuskoulutuspalvelua toukokuun puolivälissä. Oppisopimuksia on allekirjoitettu jo neljä, ja lisäksi kuudesta sopimuksesta on sovittu. Yritykset ovat tehneet työpankeille kymmenkunta toimeksiantoa. Työpankkien oppisopimuksista vastaa keskitetysti Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnian oppisopimustoimisto.
Sosiaali- ja terveysministeri Paula Risikko on tyytyväinen uuden toiminnan ripeään ja onnistuneeseen aloitukseen. Yritykset ovat useiden selvitysten mukaan kiinnostuneista oppisopimuskoulutuksesta, mutta oppisopimustyönantajalta vaadittavat paperityöt voivat joskus olla käytön esteenä. Tähän työpankkien oppisopimuspalvelu tarjoaa ratkaisun.
"Tiedän itse useita pk-yrityksiä, jotka haluaisivat käyttää oppisopimusta, mutta kokevat sen monimutkaiseksi. Pidän jopa sosiaalisena innovaationa työpankkien oppisopimuspalvelua,jolla helpotetaan oppisopimuksen käyttöä yrityksissä ja luodaan uusia oppisopimustyöpaikkoja", ministeri Risikko toteaa.
Työpankkien oppisopimuspalvelu hyödyttää monia: nuoret kiinnittyvät opintoihin ja työelämään, työnantajat saavat uuden osaavien työntekijöiden rekrytointi- ja koulutuskanavan, nuorten oppisopimustoimintaa kehittyy ja työpankkiyritysten toiminta laajenee.
Työpankkien toiminta laajeneeHallitusohjelman mukaan työpankkikokeilu laajennetaan valtakunnalliseksi vuoteen 2015 mennessä. Tavoitteena on kehittää kustannustehokas ja monistettava sosiaalisen työllistämisen yritysmalli, joka toimii liiketaloudellisin periaattein. Julkisen tuen osuus liikevaihdosta on mahdollisimman pieni.
Sosiaali- ja terveysministeriö on nimennyt tähän mennessä 14 työpankkiyritystä. Niiden tehtävänä on työllistää muun muassa nuorisotakuun piiriin kuuluvia sekä osatyökykyisiä henkilöitä sekä välittää heitä ulkopuolisille työnantajille. Tavoitteena on nimetä tämän vuoden aikana vielä kuusi uutta työpankkia.
Työpankkien yhteenlaskettu liikevaihto on noin 25 miljoonaa euroa, josta julkisen tuen osuus on alle 15 prosenttia. Siitä valtaosa on kaikille yrityksille maksettavaa palkkatukea. Työpankit työllistävät noin 650 henkilöä ja siirtävät työmarkkinoille noin 500 henkilöä vuodessa.
Lisätietojatyöpankkikokeilun johtaja Aarne Kuusi, p. 050 3601150
johtaja Heikki Palm, STM, p. 050 5941687
koulutustarkastaja Kirsti Hakoniemi, Omnian oppisopimuskeskus, p. 050 5900469
Liitteet
Työpankkien oppisopimustoiminta (pdf, 162 kB )Linkki toiselle sivustolle
Muualla verkossa