Suomi liikkeelle x Terveydeksi -päivä Jyväskylässä (Länsi- ja Sisä-Suomi)

Perjantai 7.11.2025 klo 10.00 –  15.00

opetus- ja kulttuuriministeriö sosiaali- ja terveysministeriö

Suomi liikkeelle x Terveydeksi -päivässä esitellään valtakunnallisia liikkumisen ja terveyden edistämisen ohjelmia, kuullaan alueen hyviä toimintamalleja ja keskustellaan monialaisen yhteistyön menestystekijöistä. Tilaisuus tarjoaa ajankohtaista tietoa alueen hyte-työstä.

Tilaisuus on osa Suomi liikkeelle x Terveydeksi aluekiertuetta, jossa järjestetään kuusi alueellista tilaisuutta: 26.9. Helsingissä, 3.10. Oulussa, 9.10. Turussa, 28.10. Rovaniemellä, 31.10. Kuopiossa ja 7.11. Jyväskylässä.

Maksuton tilaisuus on suunnattu kuntien, hyvinvointialueiden, järjestöjen ja yritysten hyte-ammattilaisille sekä luottamushenkilöille. 

Tilaisuuden järjestävät yhteistyössä opetus- ja kulttuuriministeriö, sosiaali- ja terveysministeriö ja Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto.