Mer konkurrens inom trafikförsäkringarna
Utgivningsdatum
23.2.2015
11.43
Typ:Nyhet
N5-65756
Världen har förändrats sedan år 1960, då den nu gällande trafikförsäkringslagen trädde i kraft. Lagen har visserligen kompletterats under årens lopp, men till följd av detta har lagen blivit som ett lapptäcke. Därför har trafikförsäkringslagen skrivits på nytt.
Enligt Pertti Pulkkinen, som varit med i arbetsgruppen för reformen, behålls de grundläggande sakerna i lagen som förut. Lagen gäller ersättning av person- och föremålsskador som orsakats av motorfordon som använts i trafiken samt den trafikförsäkring som ska tas mot skador. Syftet med förändringarna är att klarlägga och förbättra de försäkrades och skadelidandes ställning och rättigheter. Personer som deltar i tävlingar med motorfordon omfattas dock inte av ersättningarna.
Den största förändringen för den vanliga bilisten är att skadehistorieuppgifter kommer att behandlas smidigare.
"För närvarande är skadehistorian fordonsspecifik, i fortsättningen skulle samma historia kunna användas samtidigt till exempel i prissättningen av försäkringar för flera fordon inom familjen. Syftet med att minska regleringen är att öka konkurrensen mellan försäkringsbolagen och möjligheterna till produktutveckling. Vi hoppas att det här ska synas i konsumentens plånbok", säger Pertti Pulkkinen vid social- och hälsovårdsministeriets försäkringsavdelning.
Man förväntar sig alltså att försäkringsbolagen ska utveckla nya, mångsidigare försäkringsprodukter. Den försäkrades ställning kommer dock inte i sig att förändras. I lagen förutsätts också att trafikförsäkringsavgifterna även fortsättningsvis ska hållas skäliga.
"För de försäkrade är fördelen med reformen också att bestämmelserna om ersättningsförfarandet specificeras. I fortsättningen ska försäkringsbolagen betala ut ersättningar snabbare än tidigare efter att de fått utredningen med beslutet."
Bonussystemet bevarasDet har i offentligheten pratats om att bonussystemet inom trafikförsäkringen ska avskaffas i och med den nya lagen, men det här stämmer inte i praktiken.
"Försäkringsbolagen kan fortsätta använda sig av sina bonussystem även efter att den nya lagen trätt i kraft. Fordonets skadehistoria ska fortsättningsvis beaktas i prissättningen av minst ett fordon med liknande egenskaper och användningsområde. Vid sidan av detta kan bolagen införa system där ett fordons skadehistoria påverkar priset för flera fordon eller tvärtom. Skadehistorian ska fortsättningsvis ha en inverkan på försäkringens pris, men lagen reglerar inte hur systemet ska se ut. Troligen kommer ett bonussystem som liknar det som nu används att vara vanligast även i fortsättningen", säger Pulkkinen.
Prishöjningen av motorcykelförsäkringarna har också väckt diskussion under den senaste tiden. Prisgapet är större när det gäller trafikförsäkringar för motorcyklar än när det gäller försäkringar för personbilar. Bolagen prissätter motorcykelförsäkringarna utifrån riskkartläggningar som de själva gjort och på basis av prissättningsmodeller. Det här försöker man inte påverka genom lagreformen.
"Till exempel kan man också inom motorcykelförsäkringarna bättre beakta skadehistorian i framtiden. Principen ändrar på samma sätt som för personbilar, det vill säga man börjar inte nödvändigtvis samla bonusar från noll när man skaffar en ny motorcykel", säger Pertti Pulkkinen.
För närvarande på remissLagförslaget om den nya trafikförsäkringen är för närvarande på remiss, och ändringsförslagen väntas komma före den 25 februari 2015.
Syftet är att lagen ska behandlas i riksdagen i slutet av året. Målet är att lagen ska träda i kraft i början av 2017.
Text Leena Filpus