I Finland utbildades experter för hotsituationer som i Europa
I Finland utbildades fler experter på olika hotsituationer. Dessa experter är beredda att bege sig till olika delar av Europa om situationen kräver det. Utbildningen fokuserade på CBRN-hot, dvs. kemiska, biologiska, radiologiska och nukleära hot.
Utbildningen ingår i rescEU-projekthelheten, och i samband med den har EU:s gemensamma beredskapslager inrättats i Finland. Beloppet av den finansiering som Finland fått från Europeiska kommissionen för inrättande av beredskapslager uppgår till totalt 305 miljoner euro.
– Lagren är gemensamma för alla EU-länder och ingår i EU:s civilskyddsmekanism. Genom mekanismen kan ett land begära hjälp vid nödsituationer där landets egen beredskap inte räcker till, säger specialsakkunnig Pirjo Matero från social- och hälsovårdsministeriet.
Målet är att säkerställa att materielen används på rätt sätt
Det finns RescEU-beredskapslager i flera EU-länder. År 2023 började lager inrättas i Finland.
– I Finlands rescEU-projekt ingår utöver lagringen också utbildning av experter som kan följa med den lagrade materielen till ett land som behöver hjälp. De utbildade experterna har i uppgift att ge handledning i hur man använder materielen på rätt sätt i mållandet, säger Matero.
Den senaste utbildningen ordnades i Kuopio den 9–13 juni. Sammanlagt deltog 38 personer i utbildningen. Bland deltagarna fanns representanter för bland annat social- och hälsovården, räddningsväsendet, polisen, tullen och Livsmedelsverket.
– Deltagarnas mångsidiga bakgrund är ett tecken på det mångsidiga kunnande som behövs i beredskapsfrågor. Omfattande CBRN-hotsituationer har omfattande konsekvenser, så det behövs kompetens inte bara inom hälso- och säkerhetssektorn, utan också inom miljö- och livsmedelstillsynen, säger Matero.
Samtidigt ökar Finlands CBRN-kunnande
De som deltog i utbildningen i Kuopio delades upp på tre olika utbildningslinjer. En handlade om hälsa och biologiska hot, den andra om kemiska hot och den tredje om radioaktiva ämnen och kärnkraftsolyckor. Det är fråga om den andra grundkursen för CBRN-experter som ordnats inom ramen för rescEU-projekthelheten.
– Utöver att de som utbildas säkerställer att apparaterna används på rätt sätt i de länder som behöver hjälp ger de också Finland den ökade kompetens som behövs i CBRN-frågor. De personer som utbildas har valts ut jämnt över hela landet, så att kompetensen ska komma till alla regioner.
"Stark kompetens och ett starkt engagemang"
En motsvarande kurs ordnades sommaren 2024 vid Räddningsinstitutet i Kuopio. Två av kursdeltagarna 2024, Heidi Heinänen från HUS-koncernen och Mika Vänskä från Birkalands välfärdsområde, deltog i årets kurs som utbildare i helheten hälsa och biologiska hot.
– Det var väldigt intressant och lärorikt att vara utbildare på samma kurs i år. Ifjol fick vi uppleva kursen ur elevens perspektiv, vilket hjälpte oss att förstå vad som bäst stöder lärandet, sade Heinänen och Vänskä.
I årets kurs deltog bland annat Toni Rikala från Mellersta Österbottens välfärdsområde och Ville Päivinen från HUS-koncernen. De gav kursen beröm och sade att den var en kompakt och tydlig helhet som motsvarade förväntningarna och gav goda förutsättningar för ett eventuellt uppdrag.
– I utbildningen syntes att de som går utbildningen har en stark kompetens och ett starkt engagemang. Det tyder på att rekryteringsprocessen har varit lyckad. Det är också avgörande att vi kan agera på ett säkert och effektivt sätt i krävande situationer, sade Andreas Gisholt Gustavsen, som var en av utbildarna på kursen.
Mer information:
Pirjo Matero, specialsakkunnig, tfn 0295 163 673,