Sosiaali- ja terveysministeriöltä avustuksia omalääkäri-, omatiimi- ja ammatinharjoittajamallien kehittämiseen
Sosiaali- ja terveysministeriö on myöntänyt hyvinvointialueille yhteensä 40 miljoonaa euroa valtionavustusta hoidon jatkuvuusmallien kehittämiseen vuosille 2026–2027. Kaikki hyvinvointialueet hakivat ja saavat rahoitusta. Hakemusten yhteenlaskettu summa oli noin 63 miljoonaa euroa, mikä ylitti käytettävissä olevan määrärahan.
Tutkimusten mukaan omalääkäri- ja omatiimimallit parantavat hoidon jatkuvuutta ja potilastyytyväisyyttä sekä tukevat terveydenhuollon resurssien tehokkaampaa käyttöä. Pitkällä aikavälillä ne voivat myös hillitä kustannusten kasvua.
Rahoituksella kehitetään alueellisia hoidon jatkuvuusmalleja
Hankerahoituksella kehitetään hoidon jatkuvuusmalleja, joita kukin hyvinvointialue toteuttaa omien resurssiensa ja lähtökohtiensa mukaan omalääkäri-, omahoitaja- tai omatiimimalleina.
Rahoituksella tuetaan myös alueellista ICT-kehitystä ja selvitetään terveydenhuollon ammattilaisten veto- ja pitovoimatekijöitä. 15 alueella kehittämistoimiin sisältyy myös ammatinharjoittajamallin edistäminen, pilotointi ja selvitystyö.
Lisäksi rahoituksella on mahdollista edistää hyvinvointialueiden verkostoitumista sekä hyvien käytänteiden levittämistä.
Lisätietoja
Lääkintöneuvos Sari Raassina, p. 0295 163 346, [email protected]