Hallituksen esitys STM/2025/97
« Valtioneuvoston yleisistunto 22.9.2025 13.00
Sosiaali- ja terveysministeriö
Hallituksen esitys eduskunnalle yleistukea koskevaksi lainsäädännöksi
HE 112/2025 vpKäsittelytiedot eduskunnan verkkosivuilla
Ministeri
Esittelijä
Asia
Esityksessä ehdotetaan säädettäväksi uusi yleistukilaki. Lisäksi ehdotetaan muutettaviksi työttömyysturvalakia, työvoimapalveluiden järjestämisestä annettua lakia ja työttömyysetuuksien rahoituksesta annettua lakia sekä 30 muuta lakia.
Esityksen mukaan työttömyyden perusteella maksettaisiin yleistukea, jolla tarkoitetaan työttömyyden aikaisen perustoimeentulon turvaamiseksi tarkoitettua tukea. Työttömyysturvalaista kumottaisiin peruspäivärahaa ja työmarkkinatukea koskeva sääntely.
Työvoimapalveluiden järjestämisestä annettua lakia muutettaisiin säätämällä yleistuen saajalle järjestettävistä työnhakukeskusteluista.
Työttömyyden ajan perustoimeentulon turvaaminen yhdellä etuudella yksinkertaistaisi ja selkeyttäisi sosiaaliturvaa. Työvoimapalveluiden järjestämisestä annettuun lakiin ehdotettu muutos työnhakukeskusteluiden järjestämisestä pääsääntöisesti läsnä, kun yleistuen saajan työttömyys on pitkittynyt, edistäisi työnhaun ja työllistymisen edellytyksiä.
Yleistukea rahoittaisivat pääasiassa valtio ja yleistuen saajan kotikunta. Lisäksi työttömyyskassaan kuulumattomien palkansaajien työttömyysvakuutusmaksukertymä tilitettäisiin työssäoloehdon täyttäneiden tuensaajien yleistuen rahoitukseen. Rahoitusosuudet vastaisivat nykyisten työmarkkinatuen ja peruspäivärahan rahoitusosuuksia eikä työmarkkinatuen ja peruspäivärahan yhdistämisellä yleistueksi olisi vaikutusta rahoittajatahojen maksuosuuksiin.
Esityksen arvioidaan laskevan etuuskuluja 4,2 miljoonaa euroa vuoden 2027 tasossa verrattuna nykyisiin työmarkkinatuen ja peruspäivärahan kuluihin. Säästöstä 3 miljoonaa euroa kohdistuu valtion rahoitusosuuteen ja 1,2 miljoonaa euroa kuntien rahoitusosuuteen.
Esityksellä on Kansaneläkelaitoksen työmäärää lisäävä vaikutus, mikä kasvattaa Kansaneläkelaitoksen toimintakuluja noin 0,3 miljoonaa euroa vuonna 2026 ja 0,5 miljoonaa euroa vuodesta 2027. Kansaneläkelaitokselle ei kohdenneta muutosten toteuttamiseksi uutta määrärahaa. Kansaneläkelaitoksen työmäärän kehitystä sekä määrärahojen riittävyyttä valtion talousarvion momentilla 33.10.60 seurataan ja tarvittaessa tarkastellaan vuotuisissa valtiontalouden kehys- ja talousarvioprosesseissa.
Esitys liittyy valtion vuoden 2026 talousarvioesitykseen ja on tarkoitettu käsiteltäväksi sen yhteydessä.
Ehdotetut lait on tarkoitettu tulemaan voimaan 1.5.2026.
Esitys
Valtioneuvosto antaa eduskunnalle hallituksen esityksen yleistukea koskevaksi lainsäädännöksi