Begäran om utlåtande: Förfarandena i fråga om handikappförmåner ändras, specialvårdspenningens åldersgräns för det barn som vårdas höjs och unga i åldrarna 16–17 med celiaki få rätt till handikappbidrag för barn
Social- och hälsovårdsministeriet begär utlåtanden om de ändringar som gäller höjningen av specialvårdpenningens åldersgräns för det barn som vårdas till 18 år och förfarandet för ansökan om handikappförmåner och om förslaget om att handikappbidrag för barn ska kunna fås till grundbelopp på grundval av celiaki. Utlåtanden kan lämnas in till den 13 februari 2026.
Syftet med utkastet till propositionen är att föräldrar till barn i åldrarna 16–17 ska få en bättre möjlighet att delta i sitt barns vård eller rehabilitering, att förenkla processen för ansökan om handikappförmåner och att öka och främja social rättvisa.
”En sjukdom eller funktionsnedsättning hos ett barn är tungt för barnet, men också för föräldrarna. Genom att minska byråkratin och stärka det ekonomiska skyddet kan man hjälpa föräldrarna så att de kan koncentrera sig på det viktigaste - sitt barn som behöver stöd och närhet”, säger ministern för social trygghet Sanni Grahn-Laasonen.
Specialvårdspenningens åldersgräns för det barn som vårdas föreslås bli höjd
Med specialvårdspenningen ersätts kortvarigt eller tillfälligt inkomstbortfall till följd av att föräldern deltar i vård eller rehabilitering på grund av sjukdom eller funktionsnedsättning som förälderns barn under 16 år lider av.
I propositionsutkastet föreslås det att föräldrar med barn under 18 år ska ha rätt att få specialvårdspenning.
”Det är viktigt att också de föräldrar som har barn i åldrarna 16–17 som till exempel lider av cancer kan delta i sitt barns vård och få ersättning för inkomstbortfallet. I och med ändringarna behandlas barnfamiljer och unga och barn på jämlikare villkor, säger Grahn-Laasonen.
Ändringar i förfarandet för ansökan om handikappförmåner
Åldergränserna och namnen på förmånerna har ändrats genom ett lagförslag som redan godkänts (736/2024, RP 125/2024 rd). Ändringarna träder i kraft den 1 januari 2027 och innebär att åldergränsen för handikappbidraget höjs från 16 till 18 år och förmånens namn ändras från handikappbidrag för personer under 16 år till handikappbidrag för barn. åldergränsen för handikappbidraget höjs från 16 till 18 år och namnet ändras till handikappbidrag för barn åldersgränsen för vårdbidrag för pensionstagare stiger också till 18 år
Handikappförmånerna kan beviljas tills vidare eller för viss tid. För att få förmånen ska sökanden lämna in ett läkarutlåtande.
Enligt utkastet till propositionen ska det föreskrivas i lag om när en handikappsförmån ska beviljas tills vidare och när för viss tid. Förmånstiden ska bedömas på nytt från fall till fall.Det föreslås också att det vid ansökan om handikappförmåner ska räcka med ett medicinskt utlåtande av en läkare, förutsatt att det innehåller tillräcklig information för att kunna fatta beslut om beviljandet. Det ska till exempel räcka med ett B-utlåtande eller en patientjournal om de innehåller de uppgifter som behövs för beslutet om beviljandet av handikappförmånen.
De föreslagna ändringarna förtydligar och preciserar bestämmelserna om förfarandet för ansökan om handikappförmåner. Syftet är dessutom att minska arbetsmängden för både sökande och vårdpersonal.
”Det kan vara mycket tungt för föräldrar till barn med funktionsnedsättning att måsta gå igenom ansökningsprocessen om och om igen trots att det inte skett någon väsentlig förändring i barnets situation. Det här har många föräldrar tagit upp i den respons vi fått. De föreslagna ändringarna förbättrar rättigheterna och rättsskyddet för de som ansöker om handikappförmåner”, säger Grahn-Laasonen.
Celiaki som grund för handikappbidrag för barn till grundbelopp
Enligt utkastet till propositionen ska också barn med celiaki eller hudceliaki kunna få handikappbidrag för barn till grundbelopp, eftersom de måste iaktta en glutenfri specialdiet.
Samtidigt föreslås det att det grundläggande utkomststödet ska ändras så, att personer som lider av celiaki eller hudceliaki framöver beviljas 38 euro per månad som övriga grundutgifter för att täcka sådana extra utgifter för kost som beror på celiaki, förutsatt att de har fyllt 18 år. Den nuvarande åldersgränsen är 16 år.
Förslaget förbättrar den ekonomiska situationen för barn och unga som lider av celiaki eller hudceliaki när handikappbidraget för barn kan beviljas till grundbelopp för barn under 18 år.
”Glutenfri kost kan medföra stora kostnader. Genom ändringen förbättras den ekonomiska situationen för unga som lider av celiaki”, säger Grahn-Laasonen.
Enligt utkastet ska ändringarna göras i lagen om handikappförmåner, lagen om utkomststöd och sjukförsäkringslagen.
Det är meningen att ändringarna ska träda i kraft den 1 januari 2027.
Mer information
Hanna Tervahauta, specialsakkunnig, tfn 0295 163 418, [email protected], ej anträffbar 22.12.2025-1.1.2026 (handikappförmåner)
Anu Kangasjärvi, konsultativ tjänsteman, tfn 0295 163 242, [email protected], ej anträffbar 22.12.2025-6.1.2026 (utkomststöd)
Eva Ojala, regeringsråd, tfn 0295 163 066, [email protected], ej anträffbar 1–6.1.2026 och 20–30.1.2026
Annu Jaakkola, specialmedarbetare till ministern för social trygghet, tfn 0295 163 330, [email protected], ej anträffbar 22.12.2025–6.1.2026