Vi uppdaterar innehållet på webbplatsen stm.fi och länkar till Institutet för hälsa och välfärds webbplats i maj-juni på grund av Institutet för hälsa och välfärds webbtjänstreform. En del länkar fungerar inte nödvändigtvis under uppdateringar.
Rätten att tillfälligt sköta socialarbetares uppgifter utvidgas
Riksdagen har godkänt regeringens förslag om att utvidga rätten att tillfälligt få arbeta i en legitimerad socialarbetares uppgifter i högst 1 år. Syftet med lagen är att säkerställa tillgången till socialvårdspersonal och tillräckliga socialvårdstjänster. Riksdagen godkände regeringspropositionen den 20 november 2024.
I nuläget får man arbeta som socialarbetare om man studerar för att bli socialarbetare och med godkänt resultat har avlagt ämnesstudierna och praktiken i socialt arbete. I fortsättningen ska man få arbeta i socialarbetares uppgifter i högst 1 år också om man
- har avlagt en lämplig högskoleexamen i samhällsvetenskap vid ett universitet eller om man som en del av eller utöver en yrkeshögskoleexamen inom social- och hälsovård har avlagt grund- och ämnesstudier i socialt arbete samt praktik
- har tillräcklig praktisk erfarenhet och yrkesskicklighet utöver en lämplig högskoleexamen i samhällsvetenskap som avlagts vid ett universitet eller utöver yrkeshögskoleexamen inom social- och hälsovårdsbranschen och grund- och ämnesstudier i socialt arbete.
Under vissa förutsättningar får man också avvika från tidsfristen på 1 år.
Avsikten är att republikens president ska stadfästa lagen den 5 december 2024.
Lagen avses träda i kraft den 1 januari 2025
Mer information
Juha Luomala, socialråd, tfn 0295 163 492, [email protected]