Äitiysavustukseen 40 euron korotus
Valtioneuvosto on hyväksynyt muutoksen äitiysavustuksesta ja adoptiotuesta annettuun asetukseen. Muutos koskee äitiysavustuksen korottamista 170 eurosta 210 euroon.
Hallitus päätti syksyn budjettineuvotteluissa korottaa äitiysavustuksen määrää 40 eurolla, eli 170 eurosta 210 euroon. Avustusta korotettiin viimeksi vuonna 2018 30 eurolla.
Muutos tulee voimaan 1.1.2026, mutta korotusta maksetaan 1.4.2026 alkaen.
Korotetun äitiysavustuksen saavat ne, joilla lapsen laskettu syntymäaika on 1.4.2026 tai sen jälkeen. Adoptiotilanteessa korotettu avustus maksetaan vanhemmalle, kun adoptioneuvonnan antaja on nimennyt alle 18-vuotiaan lapsen perheeseen 1.4.2026 tai sen jälkeen.
Avustuksen rahana valitseville maksetaan 210 euroa.
Vuoden 2025 äitiyspakkauksia (arvo 170 euroa) jaetaan todennäköisesti pitkälle ensi vuoteen. Siksi äitiyspakkauksen valitsevat saavat pakkauksen lisäksi 40 euroa. Näin toimitaan niin pitkään kuin vuoden 2025 äitiyspakkauksia on jaossa. Korotuksella hankitut lisätuotteet lisätään vuoden 2026 äitiyspakkaukseen.
Hallitus päätti korottaa äitiysavustuksen arvoa äitiyspakkauksen nousseiden hankintakustannusten takia. 40 euron korotus auttaa turvaamaan äitiyspakkauksen tuotteiden laadun ja kotimaisuusasteen. Lisäksi korotuksen ansiosta perheiden toiveisiin pakkauksen sisällöstä voidaan vastata aiempaa paremmin.
Lisätietoja:
Lakimies Jaana Lukkarinen, p. 0295 163 024, [email protected] (poissa 31.12.-7.1.)