Webbinarium om det nationella genomförandet av EHDS-förordningen 28.10 kl. 12–15
I början av året antog EU en förordning som ska underlätta utbytet av hälsouppgifter mellan EU-länderna. EU-förordningen benämns EHDS-förordningen (Europeiska hälsodataområdet, European Health Data Space) Tisdagen den 28 oktober hålls ett webbinarium om det nationella genomförandet av förordningen som är öppet för alla.
EHDS-förordningen förbättrar medborgarnas möjligheter att hantera sina egna hälsouppgifter och yrkesfolkets möjligheter att få åtkomst till patientuppgifterna oberoende av i vilket land som patienten vårdas eller bor. Syftet är att förbättra tillgången till de elektroniska hälsouppgifterna och att förenhetliga hanteringen av uppgifterna.
- Målet är att EU ska vara ett gemensamt hälsodataområde. Hittills har det föreskrivits om utbytet och den sekundära användningen av hälsouppgifter i många olika regelverk. Nu får vi ett gemensamt förfarande, säger regeringsråd Joni Komulainen från social- och hälsovårdsministeriet.
Webbinariet riktar sig särskilt till forskare och personuppgiftsansvariga
Webbinariet är avsett särskilt för de intressegrupper som har ett sådant arbete som berörs av förordningen. I Finland gäller EHDS-förordningen i synnerhet de forskare och personuppgiftsansvariga som arbetar med hälsouppgifter och de yrkesbildade personer inom hälso- och sjukvården som kommer att få åtkomst till de elektroniska patientuppgifterna oberoende av i vilken medlemsstat som uppgifterna registrerats.
När det gäller privatpersoner innebär EHDS-förordningen många nya rättigheter, men största delen av dem har redan trätt i kraft i Finland. De rättigheter som är nya för Finland är rätten att begära rättelse i tjänsten för tillgång till elektronisk hälsodata, rätten att införa uppgifter i sin egen patientjournal och rätten att ladda ned kopior av den hälsodata som finns i det europeiska formatet för utbyte av elektronisk hälsodokumentation.
Det nationella genomförandet har redan inletts
Temat för webbinariet är det nationella genomförandet, som redan har inletts. Genomförandet på nationell nivå förutsätter ändringar i lagstiftningen. Vid social- och hälsovårdsministeriet bereds två regeringspropositioner som handlar om förordningen.
Den ena propositionen gäller kompletterande bestämmelser i lagen om behandling av kunduppgifter inom social- och hälsovården och i vissa andra lagar som har samband med den, och den andra propositionen kompletterande bestämmelser i lagen om sekundär användning av personuppgifter inom social- och hälsovården.
Webbinariet ordnas den 28 oktober kl. 12.00–15.00, och det krävs ingen anmälan. Läs mer på evenemangssidan:
Mer information:
Joni Komulainen, regeringsråd, tfn 0295 163 453, [email protected]