Vastuut tupakka- ja nikotiinipolitiikassa

Tupakkalain valvonnasta vastaa Sosiaali- ja terveydenhuollon lupa- ja valvontavirasto Valvira (tuotteiden markkinavalvonta sekä markkinointikiellon valvonta) sekä kunnat (koko tupakkalain valvonta kunnan alueella). Valviran tehtävänä on lisäksi ohjata tupakkalain valvontaa esimerkiksi laatimalla valtakunnallinen tupakkalain valvontaohjelma.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja Työterveyslaitos (TTL) ovat tupakoinnin vähentämistyön asiantuntijalaitoksia.

Tupakkavalmisteverosta säädetään erikseen tupakkaverotuksessa annetussa laissa, josta vastaa valtiovarainministeriö.

Tupakkatuotteissa käytettävät suodattimet (filtterit) kuuluvat kertakäyttömuovidirektiivin soveltamisalaan. Suomessa direktiivi toimeenpannaan jätelailla, ja siitä vastaa ympäristöministeriö. Kertakäyttömuovidirektiiviin sisältyy merkintävaatimuksia tupakkatuotteiden suodattimien myyntipakkauksille. Näiden vaatimusten valvonta kuuluu Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesille.

Lisätietoja

Reetta Honkanen, erityisasiantuntija 
sosiaali- ja terveysministeriö, Turvallisuus ja terveys -osasto / TUTO, Hyvinvoinnin ja terveyden suojelu -yksikkö / HYT Puhelin:0295163684   Sähköpostiosoite:

Ajankohtaista

Korotus sotainvalidien puolisoiden, leskien ja sotaleskien kuntoutuksen hintaan

STM
Tyyppi:Tiedote Julkaisuajankohta:22.12.2009 9.05

Laitoshoitomaksut 1.1.2010 alkaen

Tyyppi:Tiedote Julkaisuajankohta:22.12.2009 7.55

Ministeri Hyssälä Sata-komitean mietinnön luovutustilaisuudessa 18.12.2009

STM
Tyyppi:Puhe Julkaisuajankohta:18.12.2009 14.38

Sata-komitealta useita ehdotuksia sosiaaliturvan uudistamiseksi

STM
Tyyppi:Tiedote Julkaisuajankohta:18.12.2009 12.41

Sprycel-valmiste erityiskorvattavaksi leukemian hoidossa

STM
Tyyppi:Tiedote Julkaisuajankohta:18.12.2009 11.06