Vastuut tupakka- ja nikotiinipolitiikassa

Tupakkalain valvonnasta vastaa Lupa- ja valvontavirasto Valvira (tuotteiden markkinavalvonta sekä markkinointikiellon valvonta) sekä kunnat (koko tupakkalain valvonta kunnan alueella). Lupa- ja valvontaviraston tehtävänä on lisäksi ohjata tupakkalain valvontaa esimerkiksi laatimalla valtakunnallinen tupakkalain valvontaohjelma.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja Työterveyslaitos (TTL) ovat tupakoinnin vähentämistyön asiantuntijalaitoksia.

Tupakkavalmisteverosta säädetään erikseen tupakkaverotuksessa annetussa laissa, josta vastaa valtiovarainministeriö.

Tupakkatuotteissa käytettävät suodattimet (filtterit) kuuluvat kertakäyttömuovidirektiivin soveltamisalaan. Suomessa direktiivi toimeenpannaan jätelailla, ja siitä vastaa ympäristöministeriö. Kertakäyttömuovidirektiiviin sisältyy merkintävaatimuksia tupakkatuotteiden suodattimien myyntipakkauksille. Näiden vaatimusten valvonta kuuluu Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesille.

Lisätietoja

Reetta Honkanen, Erityisasiantuntija 
sosiaali- ja terveysministeriö, Turvallisuus ja terveys -osasto / TUTO, Hyvinvoinnin ja terveyden suojelu -yksikkö / HYT Puhelin:0295163684   Sähköpostiosoite:

Ajankohtaista

Muuntohuumeita luokitellaan huumausaineiksi ensimmäistä kertaa

STM
Tyyppi:Tiedote Julkaisuajankohta:1.3.2012 9.00

Fimean virat sijoitetaan Kuopioon viimeistään vuoden 2018 lopussa

STM
Tyyppi:Tiedote Julkaisuajankohta:29.2.2012 14.13

Yhä useampi suomalainen pelaa rahapelejä

STM
Tyyppi:Tiedote Julkaisuajankohta:28.2.2012 7.30