Vastuut tupakka- ja nikotiinipolitiikassa

Tupakkalain valvonnasta vastaa Lupa- ja valvontavirasto Valvira (tuotteiden markkinavalvonta sekä markkinointikiellon valvonta) sekä kunnat (koko tupakkalain valvonta kunnan alueella). Lupa- ja valvontaviraston tehtävänä on lisäksi ohjata tupakkalain valvontaa esimerkiksi laatimalla valtakunnallinen tupakkalain valvontaohjelma.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja Työterveyslaitos (TTL) ovat tupakoinnin vähentämistyön asiantuntijalaitoksia.

Tupakkavalmisteverosta säädetään erikseen tupakkaverotuksessa annetussa laissa, josta vastaa valtiovarainministeriö.

Tupakkatuotteissa käytettävät suodattimet (filtterit) kuuluvat kertakäyttömuovidirektiivin soveltamisalaan. Suomessa direktiivi toimeenpannaan jätelailla, ja siitä vastaa ympäristöministeriö. Kertakäyttömuovidirektiiviin sisältyy merkintävaatimuksia tupakkatuotteiden suodattimien myyntipakkauksille. Näiden vaatimusten valvonta kuuluu Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesille.

Lisätietoja

Reetta Honkanen, erityisasiantuntija 
sosiaali- ja terveysministeriö, Turvallisuus ja terveys -osasto / TUTO, Hyvinvoinnin ja terveyden suojelu -yksikkö / HYT Puhelin:0295163684   Sähköpostiosoite:

Ajankohtaista

Sukupuoli ei jatkossa vaikuta vakuutuksen hintaan

STM
Tyyppi:Tiedote Julkaisuajankohta:29.11.2012 11.23

Ylimääräinen indeksikorotus useimpiin pienituloisten etuuksiin vuonna 2013

STM
Tyyppi:Tiedote Julkaisuajankohta:29.11.2012 11.22

Korotuksia ruokavaliokorvaukseen ja veteraanilisään

STM
Tyyppi:Tiedote Julkaisuajankohta:29.11.2012 11.21

Ministeri Risikko: Suomesta johtamisen kärkimaa

STM
Tyyppi:Tiedote Julkaisuajankohta:29.11.2012 8.04

Vuoden 2013 työeläkevakuutusmaksut vahvistettu

STM
Tyyppi:Tiedote Julkaisuajankohta:29.11.2012 7.17